تراز تجاری منفی کشور در تجارت محصولات صنایع غذایی و آشامیدنی

واردات ۵٫۵ میلیارد دلاری محصولات غذایی و آشامیدنی در مقابل صادرات ۳٫۹ میلیارد دلاری در سال ۱۳۹۷، سبب تراز منفی ۱٫۶ میلیارد دلاری این صنعت در کشور شد. “تولید روغن‌ها و چربی‌های گیاهی و حیوانی” به ارزرش ۱٫۷ میلیارد دلار و “تولید فرآورده‌های دانه‌ای آسیاب شده” به ارزش ۱٫۶ میلیارد دلاری بخش اعظمی از واردات کشور در این حوزه را به خود اختصاص داده اند که نشان از ضعف کشور در تولید دانه های روغنی و غلات است. در سال ۱۳۹۷ نزدیک به ۷۸۶ میلیون دلار انواع محصولات “فرآوری و نگهداری گوشت” نیز وارد کشور شد که در مقابل صادرات قانونی ۷۲ میلیون دلاری این محصولات، رقم قابل ملاحظه ای است.

در حوزه صادرات نیز، صادرات ۱٫۳ میلیارد دلاری محصولات “فرآوری و نگهداری میوه‌ها و سبزیجات” نشان از پتانسیل این بخش در سبد تولید و صادرات کشور است که البته در مقابل واردات ۵۰۲ میلیون دلاری را نیز در بر داشته است. نقطه قوت دیگر سبد صادراتی کشور “فرآورده های لبنی” است که ارزآوری ۷۴۳ میلیون دلاری را در این سال به همراه داشته است. هرچند که متاسفانه حدود ۲۶۰ میلیون دلار نیز انواع واردات در این حوزه رقم خورده است. در کنار دو رشته فعالیت فوق “تولید کاکائو، شکلات و نقل و شیرینی‌های شکری” نیز نقش مهمی در صادرات کشور داشته است و توانسته درآمد ارزش ۳۰۸ میلیون دلاری را نصیب کشور کند. میزان واردات کشور در این حوزه رقمی در حدود ۷۰ میلیون دلار بوده است.

بررسی آمار های تفصیلی در حوزه صادرات و واردات صنایع غذایی و  آشامیدنی نشان می دهد که علی رقم پتانسیل بالای کشور در تولید مواد غذایی و  صنایع تکمیلی و فرآوری آن، متاسفانه این صنعت نتوانسته نقش و جایگاهی در خور در سبد صادرات کشور کسب کند و و ابستگی بالای وارداتی کشور به برخی از محصولات، در عمل موجب تراز تجاری منفی در رشته فعالیت صنعت غذایی و آشامیدنی شده است.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
 php shell indir hair transplant in turkey promosyon ajandacosmetic surgery turkey buttock augmentation turkey tempobetpaykasa buttock augmentation in turkey piramit takvimpromosyon usb bellek gastric sleeve turkeypromosyon pormopromosyon metal kalem promosyon usb bellek promosyon ürünleripiramit takvim