معافیت سه گروه کالای وارداتی از پرداخت مابه‌التفاوت ارز

 اقدامات نسنجیده و غیرکارشناسی دولت در این روزهای آشفته اقتصادی کشور همواره مورد اعتراض کارشناسان اقتصادی و صنعتگران بوده است. از سیاست تک نرخی شده ارز که عمر آن حتی به ۴ ماه هم نرسید تا بسته جدید ارزی دولت که حتی در آن دقیقا مشخص نیست که گروه های کالایی که قرار است ارز ۴۲۰۰ تومانی بگیرند چه کالاهایی هستند. چراکه تعاریف بسیاری کلی و بدون ذکر جزئیات آورده شده است.

در این بین دولت در اقدامی عجیب اعلام کرده که کالایی که هنوز ترخیص نشده اند و ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته اند باید مابه التفاوت آن را پرداخت کنند. این تغییرات پی دی پی در سیاست های دولت جملگی نشان از آن دارد که خود دولتی ها هم هنوز نمی دانند چکار می کنند و اداره کشور را عملا با رویه آزمون و خطا جلو می برند.

 زمانی که متاسفانه عده ای از وارد کنندگان از این فضا سواستفاده کرده و کالای خود را باوجود واردات با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومان به قیمت دلار آزاد روانه بازار کرده اند، تکلیف وارد کنندگان به پرداخت مابه التفاوت ارز می تواند اقدامی در جهت جبران ضعف مکانیزم نظام های نظارتی دولت باشد، تا حداقل این رانت و سود های کلان را مجددا به جیب بیت المال برگرداند. اما برای تولید کنندگانی که اقدام به واردات مواد اولیه و ماشین آلات کرده اند، چندان منطقی و قابل قبول نیست.

در این راستا مجددا دولت در یک تصمیم گیری جدید (ادامه همان روند آزمون و خطا) قصد دارد بخشی از واردات را از پرداخت مابه التفاوت ارز را معاف کند. برای این منظور پیش نویسی تهیه شده است که برای اجرایی شده لازم است به تصویب هیات وزیران برسد. شرح این پیش نویس در ادامه آورده شده است.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از کلیه واردکنندگان کالاهایی که تا زمان ابلاغ این تصویبنامه و ارز آنها به صورت بانکی و یا در سامانه نیما تأمین شده و ترخیص آنها صورت نپذیرفته (به جز کالاهای موضوع بند ۱ این تصویب‌نامه و استثنائات ذیل) قبل از ارسال اطلاعات منشاء ارز به گمرک جمهوری اسلامی ایران نسبت به اخذ مابهالتفاوت نرخ ارز زمان پرداخت و نرخ ارز در بازار ثانویه اقدام و ضمن واریز به حساب خزانه کل کشور، مراتب را جهت ترخیص به گمرک ایران اعلام نماید.

تبصره ۱: دیگر موارد معافیت از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز:

۱ـ ماشین آلات، تجهیزات، قطعات یدکی خط تولید و طرح‌های مرتبط با هریک از دستگاه‌های اجرایی با تشخیص وزارتخانه ذیربط.

۲ـ مواد اولیه وارداتی، قطعات و ملزومات مورد نیاز که محصول نهایی آن با ارز رسمی قیمت‌گذاری می‌شود با تشخیص وزارتخانه تولیدی ذیربط.

ترخیص این موارد منوط به اخذ تعهد از واردکنندگان توسط گمرک مبنی بر ارائه اسناد و مدارکمثبته ظرف یک‌ماه به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان جهت اطمینان از رعایت قیمت‌گذاری و نیز توزیع کالا در شبکه تعریف شده وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی یا وزارت بهداشت و آموزش پزشکی (حسب مورد) الزامی است.

۳ـ مواد اولیه دارو، تجهیزات پزشکی و قطعات لوازم یدکی تجهیزات پزشکی و ملزومات پزشکی که مشمول قیمت‌گذاری با ارز رسمی است با تشخیص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

ترخیص این موارد منوط به اخذ تعهد از واردکنندگان توسط گمرک مبنی بر ارائه اسناد و مدارکمثبته ظرف یک ماه به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت اطیمنان از رعایت قیمت‌گذاری و نیز توزیع کالا در شبکه تعریف شده وزارت خانه متبوع الزامی است.

تبصره ۲: بانک مرکزی مکلف است نرخ ارز تأمین شده جهت هر گواهی را در هنگام تعیین منشاء ارز و ارسال اطلاعات به گمرک جمهوری اسلامی ایران و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، قبل از ترخیص اعلام نماید.

ـ تبصره ذیل به مفاد بند ۱۱ اضافه می‌شود:

تبصره: مصوبات قبلی کارگروه ماده ۱۴ مصوبه شماره ۴۳۵۳/ ت/ ۵۵۳۰۰ هـ مورخ ۱۱ فروردین ماه ۹۷ ابلاغ این مصوبه همچنان به قوت خود باقی است.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
 php shell indir hair transplant in turkey promosyon ajandacosmetic surgery turkey buttock augmentation turkey tempobetpaykasa buttock augmentation in turkey piramit takvimpromosyon usb bellek gastric sleeve turkeypromosyon pormopromosyon metal kalem promosyon usb bellek promosyon ürünleripiramit takvim