تحلیل زنجیره ارزش

زنجیره ارزش متشکل از سلسله اقداماتی است که سبب افزایش ارزش محصول و رضایت مشتری می­شود. زنجیره ارزش ابزاری برای درک بهتر مزیت رقابتی بنگاه، تشخیص محل‌های ارزش‌افزا یا کاهنده هزینه‌ها و شناخت کامل­تر تعامل بنگاه با فروشندگان و مشتریان و سایر بنگاه‌ها در صنعت محسوب می­گردد. متداول ترین الگوی تحلیل زنجیره ارزش، مدل زنجیره ارزش پورتر است.

مدل زنجیره ارزش پورتر

پورتر در سال ۱۹۸۵ الگوی “زنجیره ارزش (Value chain)” خودر را ارائه کرد که رویه ای به منظور تحلیل ارزش ایجاد شده در حلقه های مختلف یک زنجیره ارزش (از طراحی، تامین، تولید توزیع، فروش و خدمات پس از فروش) است. وی کلیه فعالیت های یک شرکت را در دو قالب فعالیت های اصلی (Primary activities) و فعالیت های پشتیبان (Supportive activities) طبقه بندی نمود.

در تحلیلی که به‌وسیله پورتر ارائه شده است تمامی فعالیت‌های یک بنگاه/ صنعت که در ایجاد ارزش نهایی اثرگذار هستند، در دو بخش فعالیت‌های اصلی و فعالیت‌های پشتیبان تقسیم شده‌اند.

فعالیت‌های اصلی عبارتند از:

  • تدارک ورودی‌ها (Inbound logistics): این بخش شامل فعالیت هایی نظیر دریافت مواد اولیه، نگهداری، انبارداری و توزیع مواد به بخش های مختلف است.
  • عملیات و تولید(Operation and Production): این بخش شامل فرآیندهای عملیاتی تولید است که منجر به ارائه محصول و خدمت نهایی می شود.
  • تدارکات خروجی‌ها (محصولات و خدمات) (Outbound logistics): این بخش شامل دریافت سفارش، برنامه ریزی، توزیع، حمل و نقل و غیره است.
  • بازاریابی و فروش (Marketing and Sales): این بخش شامل بازاریابی و تبلیغات، قیمت گذاری، توزیع، فروش داخلی، صادرات، ارتباط با مشتریان، مدیریت قراردادها و غیره است.
  • خدمات پس از فروش (Service after sales): این بخش شامل جنبه های مرتبط با کیفیت و تحویل محصول، رسیدگی به شکایات مشتریان، نظارت بر اجرای ضمانت نامه ها، طبقه بندی مشتریان بر اساس نیازمندی ها، نظارت بر فعالیت نمایندگی ها و غیره است.

فعالیت‌های پشتیبانی نیز عبارتند از:

  • تامین زیرساخت‌های مورد نیاز (Firm infrastructure). هر شرکتی برای آن که بتواند فعالیت‌های اصلی خود را انجام دهد نیازمند زیرساخت‌هایی از جمله مدیریت، امور مالی، ساختار، حسابداری و غیره می‌باشد.
  • مدیریت منابع انسانی (HR management). این فعالیت شامل نیازسنجی، جذب، آموزش و توسعه،‌ نگهداری، جبران خدمات،‌ نظام انگیزش و پاداش و غیره در حوزه منابع انسانی می‌باشد.
  • توسعه فناوری (Technology development): توسعه فناوری شامل جذب، انتقال و یا تولید فناوری مورد نیاز سازمان است و دربرگیرنده فعالیت‌هایی مانند تحقیق و توسعه، طراحی، اتوماسیون و غیره است.
  • سیستم تامین (Procurement system): سیستم تامین شامل تجهیزات و امکانات تامین نیازمندی‌ها و همچنین روش‌های پایش و رتبه بندی تامین کنندگان و فرآیندهای لازم برای اطمینان از کمیت،‌ کیفیت و زمان تامین نهاده‌ها است.

هر کدام از فعالیت‌های اصلی و پشتیبان دربرگیرنده اقداماتی است که نقش ارزش آفرینی در سازمان دارند. هر بنگاهی به منظور کاهش هزینه‌های خود و نتیجتا افزایش حاشیه سود و کسب مزیت رقابتی، باید بتواند هر دو فعالیت را به خوبی سازماندهی و هدایت کند.

با توجه به نوع زنجیره ارزش، توسعه آن به روش‌های گوناگونی قابل انجام است که تمامی این روش‌ها در چهار گروه قابل طبقه‌بندی است: 

ارتقای فرآیندی (Process upgrading): افزایش کیفیت فرآیندها از طریق بهبود ساختار تولید و توزیع به گونه‌ای که بنگاه به طور موثری بهتر از رقبا عمل نمایند. فرآیندها می‌تواند شامل فرآیندهای داخلی نظیر گردش سرمایه و ضایعات و فرآیندهای درون زنجیره نظیر تحویل به موقع با هزینه کمتر باشد.

ارتقای محصولی (Product upgrading): شامل طراحی، ساخت و توزیع محصول جدید با ارزش افزوده بیشتر و یا بهبود محصولات قبلی با سرعت بیشتر نسبت به رقبا است. این امر شامل تغییر فرآیند توسعه محصول (New Product Development=NPD) هم از نظر فرآیندهای داخلی و هم از نظر ارتباط بین حلقه‌های مختلف است.

ارتقای عملکردی (Functional upgrading): شامل افزایش ارزش افزوده از طریق ابداع، راه اندازی و تغییر فعالیت‌های کسب و کار نظیر برون سپاری، لجستیک، و غیره و یا حرکت و تمرکز بر فعالیت‌های دیگر زنجیره (از طراحی تا تولید) می‌باشد.

ارتقای زنجیره (Chain upgrading): شامل حرکت به سمت یک زنجیره ارزش جدید است (برای نمونه می‌توان به حرکت شرکت‌های تایوانی از تولید رادیوهای ترانزیستوری به تولید ماشین حساب، تلویزیون، مانیتور و لپ تاپ اشاره کرد).

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
 php shell indir hair transplant in turkey promosyon ajandacosmetic surgery turkey buttock augmentation turkey tempobetpaykasa buttock augmentation in turkey piramit takvimpromosyon usb bellek gastric sleeve turkeypromosyon pormopromosyon metal kalem promosyon usb bellek promosyon ürünleripiramit takvim