تحلیل SWOT

تحلیل نقاط قوت، ضعف، فرصت و تهدید

بدون شک ابتدایی ترین و البته پرکاربردترین روش تحلیل یک پدیده استفاده از تحلیل نقاط قوت، ضعف، فرصت و تهدید (SWOT) است. در صنعت سنج تحلیل SWOT به منظور ارائه تصویری روشن از فضای کسب و کار رشته فعالیت های صنعتی با نگرشی جامع به کلیه متغیرها و عوامل موثر بر فضای کسب و کار ارائه می گردد تا مورد استفاده صنعتگران و پژوهشگران قرار گیرد.

از این رو کلیه منابع مرتبط با هر رشته فعالیت از قبیل کتاب، مقاله، مصاحبه و غیره از منابع داخلی و خارجی مورد مطالعه قرار می گیرد تا فضای فعالیت هر رشته فعالیت در الگوی SWOT ترسیم شود. از طرف دیگر به منظور تسهیل تحلیل عوامل اثرگذار بر محیط کسب و کار و رقابت هر رشته فعالیت، سعی شده است تا تحلیل های SWOT در قالب الگوی پورتر و با در نظر گرفتن شرایط بازار عوامل، تقاضا، زیرساخت های پشتیبان، استراتژی و راهبرد و عوامل درون بنگاهی مورد مطالعه قرار گیرند. این مهم به تبیین گستره ای جامع از فضای تصمیم گیری رشته فعالیت کمک به سزایی می کند. یکی از موارد استفاده این تحلیل تدوین و به روز رسانی راهبردهای یک صنعت یا بنگاه است.

قوت ها (Strengths)

قوت ها منابع و توانایی های موجود و در اختیار است که می توان از آنها به منظور ایجاد یک مزیت رقابتی استفاده کرد. از جمله قوت ها می توان به منابع فراوان و ارزان انرژی، نیروی کار ماهر، تسهیلات و زیرساخت های حمل و نقل پیشرفته و سریع و غیره اشاره کرد.

ضعف ها (Weekends)

نبود بعضی از توانایی های لازم و کلیدی ضعف تلقی می شود. از جمله ضعف ها می توان به فقدان سیستم بازرایابی و فروش، فقدان مدیریت ارتباط با مشتری، وابستگی بالا به واردات مواد اولیه، بازار کوچک صادراتی، فقدان برندسازی و غیره را اشاره کرد.

قوت ها و ضعف ها در شرایط مختلف قابلیت تبدیل به یک دیگر را دارند. برای مثال ظرفیت تولید بالا در شرایط رونق یک قوت است، اما در شرایط رکود می تواند به یک ضعف تبدیل شود که موجب هزینه سربار بالا و کاهش چابکی بنگاه گردد.

فرصت ها (Opportunities)

فرصت ها، موقعیت هایی خارج از سازمان و در محیط خارجی است که در صورت بهره مندی از آن ها می تواند موجب تحول مثبت گردیده و بهره مندی از آن ها موجب پیدایش نقاط قوت جدید گردد. برای مثال بازار بزرگ در دسترس، فناوری های جدید تولید با هزینه کمتر، رفع موانع قانونی و غیره نمونه هایی از فرصت هایی است که می تواند در محیط خارجی یک بنگاه بوجود آید.

تهدید ها (Treats)

تهدیدها موقعیت هایی خارج از سازمان و در محیط خارجی است که می تواند با اثر سوء گذاشتن بر بنگاه موجب ایجاد تحولات منفی شده و نقاط ضعف جدید در سازمان گردد. برای مثال محدودیت های قانونی یا تجاری ایجاد شده، نوسانات شدید در نرخ ارز، فناوری های جدید (در صورت عدم بهره مندی بنگاه و استفاده رقبا)، تغییر در سلیقه مشتری و غیره می تواند نمونه ایی از تهدیدهای پیش روی یک بنگاه باشد.

 

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
 php shell indir hair transplant in turkey promosyon ajandacosmetic surgery turkey buttock augmentation turkey tempobetpaykasa buttock augmentation in turkey piramit takvimpromosyon usb bellek gastric sleeve turkeypromosyon pormopromosyon metal kalem promosyon usb bellek promosyon ürünleripiramit takvim