مدل رقابت پذیری ملی (الماس) پورتر

پورتر در سال ۱۹۹۰، یکی از مهم ترین و معروف ترین الگوی های خود با نام الگوی “رقابت پذیری ملی (The competitive advantage of nations)” که به الگوی “الماس پورتر (Diamond`s Porter)” نیز معروف است ارائه کرد. این الگو به بررسی همه جانبه رقابت در سطح یک صنعت یا کشور می پردازد. طبق این الگو، چهار عامل «شرایط عوامل»، «صنایع پشتیبان و مرتبط»، «شرایط تقاضا یا بازار» و «استراتژی، ساختار و رقابت شرکت» به طور مستقیم بر رقابت­پذیری زنجیره ارزش صنعت تاثیرگذار است. این چهار عامل بستگی به شرایطی که نحوه شکل‌گیری، سازماندهی، مدیریت و رقابت بنگاه­های اقتصادی فعال در آن رشته فعالیت را تعیین می‌کند دارد. در کنار چهار عامل فوق، پورتر «دولت» و «شوک­های محیطی (شانس)» را نیز دو عامل غیرمستقیم اثرگذار بر رقابت پذیری تعریف می کند.

۱- استراتژی، ساختار و رقابت (Firm Strategy, Structure, and Rivalry)

مقصود از استراتژی، راه و روشی است که بنگاه‌ها و سازمان‌ها تأسیس، سازماندهی و مدیریت می‌شوند. به عقیده پورتر ساختار و استراتژی‌هایی که برای مدیریت و راهبری یک بنگاه یا صنعت تدوین و اجرا می‌گردد، تاثیری مستقیم بر عملکرد و رقابت‌پذیری آن دارد.

۲- شرایط عوامل (Factor conditions)

منظور از عوامل، عوامل تولید است که در بردارنده تنوعی از امکانات تولید نظیر مواد اولیه، نیروی انسانی، ماشین آلات و تجهیزات، فناوری و نوآوری، انرژی و غیره است. در بررسی شرایط عوامل ۳ جنبه باید در نظر گرفته شود که عبارتند از ۱- موجودی عوامل تولید، ۲- تغییر کیفیت آن طی زمان و ۳- هزینه دسترسی به عوامل تولید.

۳- شرایط تقاضا (Demand conditions)

بدیهی است تقاضا و اندازه بازار با تعیین مقیاس فعالیت صنعت یا بنگاه تاثیر مستقیمی بر توان رقابت پذیری آن دارد. یک صنعت در بازاری با تقاضای بزرگ و در حال رشد توان رقابت پذیری و توسعه توانمندی های خود را ارتقا می دهد، اما در مقابل در بازاری با رکود و تقاضای کاهنده توان رقابت پذیری خود را از دست می دهد. پورتر معتقد است که وجود بازار بزرگ و در حال رشد و البته رقابتی موجب تشویق سرمایه­گذاران برای توسعه فناوری و بهبود بهره‌وری گردیده و این مسئله به­عنوان مزیت رقابتی برای آن صنعت یا بنگاه محسوب می‌گردد. تقاضا دو جنبه کمی و کیفی دارد. از این رو علاوه بر اندازه بازار، توجه به کیفیت تقاضا نیز اهمیت دارد.

۴- صنایع پشتیبان و مرتبط (Related and Supporting Industries)

صنایع مرتبط و حمایت کننده صنایع (فعالیت هایی) است که زمینه و بستر فعالیت اقتصادی صنعت یا بنگاه را مهیا می سازد که تاثیر مستقیمی بر رقابت پذیری آن دارد. بدون برخورداری از صنایع پشتیبان و مرتبط قوی و هماهنگ، حتی برخوداری از شرایط عوامل مناسب نیز نمی توان موجب بهبود توان رقابت یک صنعت شود. از جمله این صنایع می توان به شبکه حمل و نقل و لجستیک (راه، بندر، فرودگاه و غیره)، سیستم های نقل و انتقال مالی (بانک و غیره)، سیستم های تامین مالی (بورس، بانک و غیره)، سیستم های تامین انرژی، موسسات تحقیقاتی، مراکز مشاوره و غیره اشاره کرد.

۵- دولت (Government)

دولت به‌عنوان یک نیروی عمده، همواره در رقابت‌پذیری مؤثر است و با مداخله خود در امور مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و اعمال قوانین و مقررات بر رقابت‌پذیری تأثیر مثبت و حتی منفی دارد. محدودیت های تجاری، حمایت های مالی، قوانین مالیاتی، مجوزهای دسترسی به صنعت، ضوابط قیمت‌گذاری، قوانین مربوط به صادرات و واردات، برقراری یا توسعه روابط سیاسی تجاری و یا قطع روابط اقتصادی- تجاری با سایرکشورها از جمله بارزترین عوامل تأثیرگذار بر رقابت‌پذیری بنگاه‌ها، صنایع و کشورها هستند که به­طور مستقیم با دولت‌ها در ارتباط می باشد.

۶- شانس یا شوک­های محیطی (Chance)

شانس شامل اتفاقات پیش‌بینی نشده ای است که بر رقابت‌پذیری تأثیر داشته، ولی به صورت تصادفی و خارج از کنترل بنگاه‌ها، صنایع و حتی دولت‌ها رخ می‌دهند. حوادث و مسایلی نظیر رکود اقتصادی، تنش‌های سیاسی، تحریم‌های اقتصادی، شوک‌های نفتی، بحران‌های اقتصادی، سیاسی و یا نوآوری‌های عمیق فناوری نمونه‌ای از شانس و اتفاقات پیش‌بینی نشده هستند.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
 php shell indir hair transplant in turkey promosyon ajandacosmetic surgery turkey buttock augmentation turkey tempobetpaykasa buttock augmentation in turkey piramit takvimpromosyon usb bellek gastric sleeve turkeypromosyon pormopromosyon metal kalem promosyon usb bellek promosyon ürünleripiramit takvim