تاریخچه صنعت نساجی و پوشاک

تاریخچه در جهان

صنعت نساجی شامل تمام مراحل تولید الیاف، تبدیل الیاف به نخ، تبدیل نخ به پارچه و همچنین شامل فرایندهای تکمیلی انجام شده بر روی پارچه مانند رنگرزی و چاپ می‌شود. اگرچه صنعت نساجی در ابتدا تنها محدود به تولید نخ بود ولی به مرور زمان همه انواع پوشاک را شامل شد. این صنعت تاریخچه ای به قدمت پیدایش بشر دارد، دلیل آن هم واضح است، “نیاز دائمی به پوشش”.  از این رو تقریبا در کلیه کشورها و فرهنگ ها می توان تاریخی و ردپایی از این صنعت یافت. ایران، مصر، چین، قبایل آفریقایی و عربی، روم و … جملگی صاحب تاریخ مختص به خود در این صنعت هستند.

ریشه واژه Textile از لغت Texere به معنی بافتن است. از این رو این صنعت شروع کار خود را با بافندن الیاف آغاز کرد. شواهد اولیه این موضوع نیز تصاویر نقش بسته بر دیواره غارها و مکان های باستانی است که نشان می دهد انسان های چند هزار سال پیش از بسته به فرهنگ و شرایط جغرافیایی، از پوشش خاص خود استفاده می کردند. با این حال نقطه عطف توسعه و گسترش این صنعت، همزمان با انقلاب صنعیت بود. با تولید و توسعه دستگاه های ریسندگی و بافندگی، این صنعت وارد مرحله تولید کارخانه ای شد، و توانست ضمن کاهش هزینه نهایی تولید، کیفیت به نسبت بالاتری را نیز به مشتریان خود عرضه کند.

  در این میان نکته ای که لازم است در مورد این صنعت مورد توجه قرار گیرد، نقش آن در توسعه صنعتی و اقتصادی کشور ها بوده است. به نوعی که می توان به جرات گفت تقریبا تمامی کشورها، مسیر توسعه صنعتی خود را با سرمایه گذاری و توسعه این صنعت آغاز نمودند. دانش فنی ساده، ارزش افزوده بالا، اشتغال زایی و تقاضای همیشگی و مستدام چهار ویژگی بودند که سبب شدند کشورها مختلف جملگی سیاست های حمایتی و توسعه ای در این صنعت را پیگیری نمایند.

تاریخچه در ایران

در ایران نیز همچون سایر کشورها، صنعت نساجی قدیمی ترین صنعت کشور به شمار می آید. تولید محصولات نساحی در اواخر دوره قاجار با ایجاد واحد نخ ریسی و پنبه پاک کنی قامت یک صنعت به خود گرفت. اولین واحد نساجی کشور در سال ۱۲۸۱ در تهران و سپس در سال ۱۲۸۸ در تبریز تاسیس شد. در ادامه این صنعت مورد توجه جدی سیاست گذاران قرار گرفت و به سرعت دوره شکوفایی خود را طی کرد. در زمینه نساجی پشمی نیز اولین کارخانه در سال ۱۳۰۴ تاسیس شد. متعاقب آن شهرهای یزد، کرمان و کاشان و استانهای خراسان، مازندران، گیلان و آذربایجان نیز دارای کارخانجات مختلف صنعتی نساجی شدند. تا پیش از جنگ جهانی دوم چهار کارخانه نساجی در رشته های مختلف پنبه، پشم، ابریشم و کنف در کشور با سرمایه دولت تاسیس گردیده بود. انگیزه اصلی این امر، صنعتی کردن کشور و گسترش صنایع نساجی و ترغیب و تشویق سرمایه داران بخش خصوصی به فعالیت جهت ایجاد واحدهای ریسندگی و بافندگی در این دوره بود. توسعه مبادلات اقتصادی و تجاری کشور در  سال های ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۲ و همزمان با دوره اوج و شکوفایی صنعت نساجی در جهان، موجب تشدید ورود محصولات نساجی خارجی به کشور شد.

صنعت نساجی در دوران جنگ جهانی دوم با مشکلات عدیده ای روبرو بود، از قبیل فرسودگی ماشین الات، کمبود قطعات یدکی، مواد اولیه مورد نیاز، مسایل کارگری و غیره. پس از پایان جنگ جهانی اول و با شروع برنامه عمرانی نخست، توجه ویژه ای به این صنعت شد و اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد ریال معادل ۴۲ درصد کل اعتبارات صنعت در آن دوره به این صنعت اختصاص یافت. این امر موجب تحول اساسی در این صنعت شد و تعداد کارخانه های نساجی پنبه ای از ۳۰ به ۴۱ واحد و  تعداد دوک های ریسندگی و ماشین های بافندگی به ترتیب تا ۳۳۵۸۴ و ۴۴۳۷ عدد افزایش یافت. توجه به صنعت نساجی در برنامه عمرانی دوم نیز پیگیری شد و نزدیک به یک سوم اعتبار کل صنایع به این صنعت اختصاص یافت، به نوعی که در این دوره تعداد کارخانه های نساجی کشور به ۷۰ عدد  افزایش یافت و نزدیک به ۸۹ درصد نیاز پارچه کشور از تولیدات داخل تامین شد. در این دوره اولین سمینار نساجی با هدف شناسایی و حل معضلات این صنعت در وزارت صنایع برگزار شد. روند رو به رشد صنعت نساجی به واسطه سیاست های حمایتی دولت ادامه یافت، به نوعی که این صنعت در دهه ۴۰ و ابتدای دهه ۵۰ از جمله صنایع قدرتمند کشور بود که توانسته بود در منطقه نیز جایگاه والایی داشته باشد به نوعی که کشورهایی نظیر ایتالیا، ژاپن، شوروی و غیره مقصد صادراتی برخی از محصولات نساجی و پوشاک کشور بودند. دهه ۵۰ دوره ظهور فرش ماشینی و موکت در صنعت نساجی کشور بود که اتفاقا به استقبال خوبی نیز همراه شد.

متاسفانه این روند به واسطه برخی از سیاست های اشتباه که پس از پیروزی انقلاب پیگیری شد با کاستی هایی همراه گردید. دولتی سازی بسیاری از شرکت های بزرگ نساجی کشور در کنار صدور پروانه ها و مجوز های سرمایه گذاری بدون برنامه سبب شد تا زمینه افول غول های نساجی کشور ایجاد شده و در مقابل واحدهای متعدد تولیدی بدون بازار و تقاضا ایجاد شوند. البته فشارهای ناشی از جنگ ۸ ساله بین عراق و ایران را نیز نباید نادیده گرفت. پس از جنگ نیز دولت متمرکز بر صنایع خودروسازی، پتروشیمی، فولاد و سیمان گشت و از صنعت نساجی غافل شد. در ابتدای دهه ۸۰ برنامه های جدی دولت در حمایت از این صنعت پیاده سازی شد که یکی از آن ها سرمایه گذاری عمده برای نوسازی ماشین آلات این صنعت بود که توانست رمقی دوباره به این صنعت ببخشد. متاسفانه یکی از مشکلات سیاست گذاری در صنعت نساجی در طول سال های گذشته، غفلت از صنعت پوشاک به عنوان عامل محرک آن بوده است. مشکلات صنعت پوشاک سبب شده است که تحریک لازم برای تولید و تنوع در صنعت نساجی صورت نگیرد. در ادامه روند تاریخی این صنعت در بازه های مختلف به اختصار اشاره می گردد.

بازه ۱۲۹۹-۱۳۲۷:

 • تاسیس اولین کارخانه نساجی پشمی به نام وطن در سال ۱۳۰۴ در اصفهان و اولین کارخانه نساجی نخی در سال ۱۳۰۹ در قائم شهر،
 • تاسیس ۴۰ واحد نساجی، بافندگی و ریسندگی،
 • تاسیس شرکت سهامی پنبه، پشم و پوست در سال ۱۳۱۴٫

بازه ۱۳۲۰-۱۳۲۷:

 • ورود عمده محصولات خارجی به واسطه عدم ثبات سیاسی کشور،
 • مشکلات ناشی از جنگ جهانی دوم و عدم به روز رسانی ماشین آلات و ورود قطعات یدکی،
 • بروز مشکلات گسترده در صنایع نساجی داخلی.

بازه۱۳۲۴-۱۳۲۷ (برنامه احیای صنعت نساجی در برنامه عمرانی کشور):

 • اختصاص اعتبار ۳ میلیارد ریالی در برنامه عمرانی اول برای نوسازی صنایع نساجی کشور  (۴۲ درصد کل اعتبارات صنعت)،
 • خرید ماشین آلات نوین و استخدام مهندسان خارجی،
 • افزایش دو برابری در تولید محصولات نساجی (نساجی قائم شهر تولید خود را از ۵ میلیون متر به ۳۰ میلیون متر افزایش داد).

بازه ۱۳۲۵-۱۳۴۲ (برنامه توسعه صنعت نساجی در برنامه عمرانی کشور):

 • اختصاص یک سوم اعتبارات صنعت به نساجی و افزایش تعداد کارخانه های نساجی کشور به حدود ۷۰ مورد و سهم ۸۹ درصدی تولید داخل از نیاز پارچه های نخی
 • برگزاری سمینار نساجی در وزارت صنایع با هدف مقابله با معضلات و چالش های صنعت.

بازه ۱۳۴۳-۱۳۴۷ (مقدمه ایجاد صنایع سنگین در کشور):

 • ادامه حمایت دولت از صنعت نساجی در برنامه عمرانی سوم از طریق منع واردات پارچه،
 • عدم صدور پروانه جدید در نساجی نخی،
 • تاسیس سازمان مدیریت صنعتی،
 • اعزام کارشناسان فنی و مالی به کارخانه‌ها،
 • لغو یا تخفیف حقوق گمرکی مواد اولیه و قطعات یدکی و لغو عوارض شهرداری
 • بی نیازی کشور به واردات پارچه نخی و  تامین حدود دو سوم از نیاز کشور به پارچه های پشمی و پتو.

بازه ۱۳۴۸-۱۳۵۲:

 • حمایت از صنعت نساجی در برنامه چهارم با هدف خودکفایی کامل از طریق جذب سرمایه خصوصی با اعطای وام و کاهش مالیات.

بازه ۱۳۵۳-۱۳۵۷:

 • افزایش نگاه صادراتی در صنایع نساجی، کاهش حمایت های دولت به واسطه حذف برخی از تعرفه های گمرکی،
 • ظهور فرش ماشینی و موکت در صنعت نساجی ایران که با استقبال خوبی روبرو شد.

بازه ۱۳۵۷-۱۳۶۷:

 • مصادره و دولتی سازی شرکت های بزرگ نساجی،
 • صدور بدون برنامه پروانه بهره برداری به طوری که تعداد پروانه‌های بهره‌برداری سالانه حدود ۶۵ درصد رشد داشت و تنها در سال ۱۳۶۶ تعداد ۱۸۲ فقره پروانه صادر شد. این در حالی است که رشد پروانه‌های کل صنعت ۳۲ درصد بوده و این نشان می‌دهد متوسط رشد به بهره‌برداری رسیدن نساجی دو برابر میانگین کل صنایع بوده است.

بازه ۱۳۶۸-۱۳۷۲:

 • تمرکز دولت بر صنایع خودروسازی، پتروشیمی، فولاد و سیمان و غفلت از صنعت نساجی.

بازه ۱۳۷۴-۱۳۷۸:

 • تمرکز بر روی بهره‌برداری طرح‌های قبلی (و نیز طرح‌های اجرا‌شده در قالب برنامه اول و دوم) توسعه موجب شد طرح‌های بیشتری به بهره‌برداری برسند به‌طوری که بیش از ۷۰ درصد کل واحدهای صنایع نساجی متعلق به دوره ۹ ساله برنامه اول و دوم توسعه بود. نکته قابل تامل این است که با وجود افزایش تعداد واحدهای نساجی در برنامه اول و دوم، این تعداد نسبت به سایر صنایع کاهش یافته است. این روند نزولی نشان می‌داد در آینده تولید محصولات نساجی بسیار دشوار خواهد شد زیرا ظرفیت‌سازی و سرمایه‌گذاری برای توسعه این بخش حداقل متناسب با سایر صنایع نبوده است.
 • افزایش تقاضا در سال های پایانی دهه ۷۰ و عدم توانایی صنایع داخلی در تامین تقاضا،
 • افزایش چشم گیر واردات محصولات نساجی به داخل کشور به سبب ناتوانی محصولات داخلی از نظر کیفیت و قیمت در رقابت با نمونه های خارجی،
 • تعطیلی بسیاری از کارخانه های باسابقه و قدیمی نساجی کشور نظیر مخمل و ابریشم کاشان، وطن (اولین کارخانه نساجی کشور)، چیت ری، نساجی قائم شهر و غیره.

بازه ۱۳۷۹-۱۳۸۳:

 • تصویب قانون حمایت از بازسازی و نوسازی صنایع نساجی کشور و اجرای بسته های حمایتی دولت از صنعت نساجی،
 • اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو از منابع صندوق ذخیره ارزی به این صنعت،
 • تمرکز بر توسعه واحدهای ریسندگی بدون توجه به تامین مواد اولیه (واردات).

بازه ۱۳۸۴-۱۳۸۸:

 • ناکارآمدی سیاست های دولت به واسطه عدم توجه به صنعت پوشاک به عنوان عامل محرک صنعت نساجی.

بازه ۱۳۸۹-۱۳۹۵:

 • کاهش صادرات نساجی خصوصا فرش به واسطه مشکلات ناشی از تحریم ها.

 

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
 php shell indir hair transplant in turkey promosyon ajandacosmetic surgery turkey buttock augmentation turkey tempobetpaykasa buttock augmentation in turkey piramit takvimpromosyon usb bellek gastric sleeve turkeypromosyon pormopromosyon metal kalem promosyon usb bellek promosyon ürünleripiramit takvim