طبقه بندی سیستم هماهنگ شده (HS)

سیستم هماهنگ شده (Harmonized Commodity Description and Coding System و یا Harmonizes system) الگویی برای طبقه بندی کالاهایی است که در سطح جهان تجارت می شوند. این سیستم در سال ۱۹۸۸ پایه گذاری شده و توسط سازمان گمرکات جهانی (World Customs Organization) مورد بازنگری و حمایت قرار می گیرد. به خاطر داشته باشید این طبقه بندی به طور عمده برای طبقه بندی داده های تجاری به کار می رود و برای طبقه بندی داده های تولیدی از طبقه بندی آیسیک استفاده می شود.

 

سازمان گمرکات جهانی یک سازمان بین دولتی مستقل با بیش از ۱۸۲ کشور عضو و مستقر در بروکسل بلژیک است. سیستم HS در واقع یک سیستم تسهیل کننده تجارت در گمرکات است و ضمن تسهیل تجارت بین الملل، فرآیند جمع آوری و تجزیه و تحلیل آمارهای بازرگانی بین المللی (آمارهای صادرات و واردات) را میسر می سازد. طبقه بندی HS نزدیک به ۵۳۰۰ گروه کالایی را در خود جای می دهد که هر کدام توسط یک کد ۶ رقمی بر اساس یک ساختار منطقی طبقه بندی شده اند. این سیستم در بیش از ۲۰۰ کشور دنیا مبنای تجارت و تعیین تعرفه گمرکی است و آمار تجارت جهانی بر اساس این سیستم محاسبه می شود. در حال حاضر بیش از ۹۸ درصد تجارت دنیا بر اساس این طبقه بندی صورت می پذیرد.

در طول سال های پس از پیدایش، طبقه بندی HS دچار تغییراتی شده که با نام ویرایش (Revision) از آن ها یاد می شود که به ترتیب شامل ویرایش های ۱۹۹۶، ۲۰۰۲، ۲۰۰۷، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۷ می شود.

سیستم HS به طور منطقی بر اساس فعالیت های اقتصادی و یا مواد اولیه بنا نهاده شده است. برای نمونه حیوانات و محصولات دامی در یک بخش قرار می گیرند، اما ماشین آلات و لوازم مکانیکی در دو بخش مجزا طبقه بندی می شوند.

سیستم HS دارای ۲۱ بخش (Section) و ۹۶ فصل (Chapter) است. هر فصل خود به تعدادی زیربخش تقسیم بندی می شود. این طبقه بندی دارای ۶ رقم است، دو رقم اول نشان دهنده شماره فصل است برای مثال شماره ۰۱ نشان دهنده فصل اول (حیوانات زنده، Live animals) است. دو رقم بعد نشان دهنده گروه های درون هر فصل است. برای نمونه ۰۱۰۲ به فصل اول و گروه حیوانات زنده از نوع گاو اشاره دارد. ۲ رقم بعد  نیز به طور دقیق به نوع محصول اشاره دارد.

برای نمونه داریم:

قسمت اول: حیوانات زنده، محصولات حیوانی

فصل اول، ۰۱= حیوانات زنده

۰۱۰۲= حیوانات زنده، حیوانات زنده از نوع گاو

۰۱۰۲۲۱= حیوانات زنده، حیوانات زنده از نوع گاو، مولد نژاد خالص

تا ۶ رقم اول، طبقه بندی HS برای کشورهای دنیا یکسان است. اما گاهی برای تعیین تعرفه، ممکن است کشوری دو رقم دیگر نیز به کد ۶ رقمی HS اضافه گردد تا جزئیات بیشتری از محصول را نشان دهد، در این صورت این کد ۸ رقمی می شود، اما این طبقه بندی استاندارد HS نیست و صرفا برای فهرست تعرفه یک کشور خاص مورد استفاده قرار می گیرد. برای نمونه در سیستم تعرفه ایران (کتاب مقررات صادرات و واردات) داریم:

۰۱۰۲۲۱۱۰= حیوانات زنده، حیوانات زنده از نوع گاو، مولد نژاد خالص، گاو شیری

برای جستجوی کالا براساس نام و یا کد HS اینجا را ببینید.

 

بیشتر بدانید

منابع

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
 php shell indir hair transplant in turkey promosyon ajandacosmetic surgery turkey buttock augmentation turkey tempobetpaykasa buttock augmentation in turkey piramit takvimpromosyon usb bellek gastric sleeve turkeypromosyon pormopromosyon metal kalem promosyon usb bellek promosyon ürünleripiramit takvim