طبقه بندی بر مبنای محصول (CPC)

از ابتدای دهه ۱۹۷۰ میلادی با محوریت کمیسیون (مرکز) آمار سازمان ملل متحد و همکاری برخی دیگر از سازمان‌های بین‌المللی مانند اداره آمار جوامع اروپایی تلاشی با هدف دستیابی به سیستمی هماهنگ با ISIC در طبقه‌بندی کالا و خدمات آغاز شد. در نتیجه این تلاش نسخه ۱ این استاندارد در سال ۱۹۹۸ و نسخه ۱٫۱ آن در سال ۲۰۰۲ منتشر شد. برای آشنایی بیشتر با این طبقه بندی اینجا را کلیک کنید.

هدف از طبقه بندی بر مبنای محصول (Central Product Classification=CPC) ایجاد چارچوبی برای مقایسه آمار کالاها و خدمات در سطح بین‌المللی است. همچنین این سیستم برای سازگار ساختن این آمارها با استانداردهای بین‌المللی نقش یک راهنما را بر عهده دارد. سیستم CPC  در اصل برای افزایش هماهنگی میان حوزه‌های مختلف اقتصادی و آمارهای مرتبط و نیز برای تقویت نقش حساب‌های ملی به عنوان ابزاری برای هماهنگ ساختن آمارهای اقتصادی توسعه یافته است.

کشورها و سازمان‌هایی که نیازمند یک استاندارد طبقه‌بندی مبتنی بر محصول هستند می توانند از این سیستم استفاده نمایند. این آمارها می‌تواند تولید، مصرف کالای واسطه و نهایی، تشکیل سرمایه و تجارت خارجی را تحت پوشش قرار دهد. چنین آمارهایی ممکن است به جریان‌های کالا، سهام یا ترازنامه اشاره داشته باشد و یا در جداول داده – ستاده، تراز پرداخت‌ها یا دیگر گزارش‌های تحلیلی تدوین شود.

هر نوع کالا یا خدمتی که در CPC شناسایی شده به گونه‌ای توصیف می‌شود که به طور طبیعی فقط با یکی از فعالیت‌های ISIC تولید شود. همچنین اگرچه تفاوت قائل شدن میان کالا و خدمت از دید تئوریک مورد توجه است و حتی در تهیه و تحلیل برخی از آمارهای اقتصادی مورد نیاز است در CPC به تفکیک این دو نیازی نیست. CPC برای هر محصولی که در سطح ملی و بین‌المللی دادوستد شده یا به صورت موجودی نگهداری می‌شود امکان طبقه‌بندی دارد.

بیشتر بدانید

منابع

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
 php shell indir hair transplant in turkey promosyon ajandacosmetic surgery turkey buttock augmentation turkey tempobetpaykasa buttock augmentation in turkey piramit takvimpromosyon usb bellek gastric sleeve turkeypromosyon pormopromosyon metal kalem promosyon usb bellek promosyon ürünleripiramit takvim