طبقه بندی (کدگذاری) کالا

فرآیند تخصیص یک نام یا نماد (شماره، حرف و غیره) به محصول را کدگذاری می نامند. با توجه به گستردگی کالاها و محصولات موجود در دنیا، ایجاد یک نظام طبقه بندی به منظور تسهیل رهگیری، نشانه گذاری و شناسایی کالاها ضروری است. بدیهی است هر نظام طبقه بندی بر اساس یک نیازمندی ایجاد شده و توسعه می یابد. طبقه بندی کالاها در سه سطح کلی بر اساس میزان عمومیت و استفاده دسته بندی می شوند.

 • دسته نخست، طبقه بندی بین المللی کالا:

طبقه بندی بین المللی کالا توسط یک نهاد بین المللی ایجاد شده و توسعه می یابند و توسط عمده کشورها مورد استفاده قرار می گیرد. از آن جمله می توان به طبقه بندی بر اساس محصول (Central Product Classification=CPC) توسعه داده شده توسط کمیسیون آمار سازمان ملل متحد، سیستم طبقه بندی بین المللی استاندارد صنعتی (استاندارد کلیه رشته فعالیت های اقتصادی) (International Standard Industrial Classification=ISIC) توسعه داده شده توسط کمیسون آمار سازمان ملل متحد و طبقه بندی استاندارد تجارت بین الملل (داده های تجاری-کالایی) (Standard International Trade Classification=SITC) توسعه داده شده توسط کمیسون آمار سازمان ملل متحد و غیره اشاره کرد.

 • دسته دوم، طبقه بندی ملی کالا:

این دسته از طبقه بندی ها توسط دولت ها توسعه داده شده اند. از آن جمله می توان به طبقه بندی کشورهای ایران (Iran code)، ژاپن (Japan Securities Clearing Corporation=JSCC)، چین (Industrial Classification for National Economic Activities=ICNEA)، فرانسه (Nomenclature d’activités française=NAF)، آلمان (eClass و Wirtschaftszweige=WZ) اشاره کرد.

 • دسته سوم، طبقه بندی سازمانی کالا:

هر سازمان، شرکت و نهاد ملی یا بین المللی می تواند بسته به نیاز خود نسبت به ایجاد و توسعه یک طبقه بندی کالا اقدام کند. از آن جمله می توان به سیستم هاهنگ توصیف و کدگذاری کالاها (Harmonizes system=HS) توسعه داده شده توسط سازمان گمرک جهانی، طبقه بندی جهانی کالا (Global Product Classification=GPC) توسعه داده شده توسط سازمان GS1، طبقه بندی کالایی سازمان ناتو (NATO Stock Number)، طبقه بندی (Material and Equipment Standards and Code=MESC) توسعه داده شده توسط شرکت شل و غیره اشاره کرد که هم اکنون در شرکت های نفتی مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختار طبقه بندی

تمامی طبقه بندی ها دارای یک ساختار و زبان مشخص برای ایجاد و توسعه طبقه بندی هستند. ساختار طبقه بندی به طور کلی دارای سه ویژگی به شرح زیر است:

 • تعداد سطوح طبقه بندی
 • نام هر یک از سطوح طبقه بندی
 • حداکثر تعداد گره های هر سطح طبقه بندی

برای مثال در طبقه بندی ISIC ویرایش ۴ موارد فوق به شرح زیر است:

 • تعداد سطح طبقه بندی: دارای ۲۱ سطح طبقه بندی که از حرف A شروع شده و به حرف U ختم می شود.
 • نام هریک از سطوح طبقه بندی: هر یک از ۲۱ سطح یک نام دارد که با یک حرف الفبا مشخص شده است و به یک طبقه از فعالیت ها مرتبط است. برای مثال حرف C به فعالیت های مرتبط با ساخت (Manufacturing) اشاره دارد.
 • حداکثر تعداد گره های هر سطح طبقه بندی: طبقه بندی C دارای ۲۴ گره است که هر کدام معرف یک رشته فعالیت صنعتی است. این گره ها از شماره ۱۰ (صنعت مواد غذایی) شروع شده و به گره ۳۳ (تعمیر و نصب ماشین آلات و تجهیزات) ختم می شود.

در طبقه بندی کالا ها مرسوم است که هر گره طبقه بندی با یک کد معادل می شود کد هر گره در کنار کد گره های بالا دستی اش ایجاد یک کد یکتا برای گره مورد نظر خواهد نمود. کد های با معنا در نظام های کدینگ بر همین اساس تولید می شوند مانند کدهای نظام طبقه بندی ایران کد که هفت رقم ابتدای هر کد ملی اشاره به گره انتخاب شده از طبقه بندی ایران کد را دارد.

نام مصوب کالا : پودر آش رشته بسته سلفونی ۹۰ گرمی

کد ملی کالا: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _۰۱۶۱۳۴۰

گره انتخاب شده از طبقه بندی ایران کد به شرح زیر است :

۰۱= مواد غذایی

۰۱۶= فرآورده های صنایع غذایی

۰۱۶۱= کنسروها و غذاهای آماده و نیمه آماده

۰۱۶۱۳= غذا و مواد غذایی نیمه آماده

۰۱۶۱۳۴= پودر غذا های نیمه آماده

۰۱۶۱۳۴۰= پودر غذا های نیمه آماده

توسعه سطوح طبقه بندی

همان طور که گفته شد، هر رویه طبقه بندی در نهان خود یک الگو و زبان در جهت ایجاد و توسعه خود دارد. الگوی طبقه بندی در روش های مختلف طبقه بندی متاثر از نگرش های گوناگونی است که به طور عمده به دو دسته زیر تقسیم بندی می شود.

 • نگرش ماهیتی کالا: در این نگرش توجه به ویژگی های ذاتی کالاست.
 • نگرش کاربردی کالا: در این نگرش توجه به نوع، نحوه و مکان استفاده از کالاست.

ممکن است در یک نظام طبقه بندی از هر دو نگرش استفاده شود و سطح به سطح طبقه بندی نگرش های تفاوت کند.

ویژگی های یک نظام طبقه بندی کامل

یک نظام طبقه بندی کامل، نظامی است که به طور خاص دو ویژگی زیر را دربرداشته باشد.

 • فاقد شکاف باشد: به این معنی که تمامی کالاهای حوزه کاربردش را تحت پوشش قرار دهد و تا جای ممکن از عناوین کلی نظیر “سایر موارد” استفاده نکند.
 • فاقد همپوشانی باشد: به این معنی که ساختار و زبان طبقه بندی آن به گونه ای باشد که امکان قرار گیری یک کالای خاص به طور همزمان در دو یا چند گروه کالایی ممکن نباشد.

برای آشنایی بیشتر با روش های بین المللی طبقه بندی (فعالیت های اقتصادی، کالا، مشاغل، گردشگری، محیط زیست و غیره) اینجا را کلیک کنید.

بیشتر بدانید

منابع

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
 php shell indir hair transplant in turkey promosyon ajandacosmetic surgery turkey buttock augmentation turkey tempobetpaykasa buttock augmentation in turkey piramit takvimpromosyon usb bellek gastric sleeve turkeypromosyon pormopromosyon metal kalem promosyon usb bellek promosyon ürünleripiramit takvim