آینده نگاری صنعت غذایی و آشامیدنی

همواره روندهایی وجود دارد که موجب تحولات اساسی در هر صنعت می گردد. ظهور الیاف مصنوعی در صنعت نساجی، ظهور مدارهای مجتمع در صنعت الکترونیک و ظهور موتورهای برقی در صنعت وسایل نقلیه همگی مثال هایی از تحولاتی است که هر صنعت را تحت تاثیر قرار می دهد. این تحولات می تواند در طول زنجیره ارزش یک محصول رخ دهد و صرفا وابسته به فرآیند های تولیدی نباشد. برای نمونه تحولات در توزیع و عرضه محصولات یک صنعت، خود روندی تحول زا است که می تواند موجب تغییرات اساسی در فضای کسب و کار و فعالیت آن صنعت گردد.

صنعت غذایی و آشامدینی به واسطه تغییرات عادات غذایی و یا ظهور فناوری های جدید در بستر روندهایی قرار دارد که توجه شرکت های فعال در آن به این روندها ضروری است. این روندها جهت دهنده آینده محصولات  غذایی و آشامیدنی است که وارد بازار خواهند شد.

۱- غذاهای سالم (Nutritional Foods):

امروزه توجه مصرف کنندگان به سلامت مواد غذایی و آشامیدنی گسترش یافته است. با شیوع بیماری های مختلف و کاهش سن ابتلا و همچنین تغییرات آداب زندگی نظیر تحرک کمتر، توجه مصرف کنندگان به سلامت محصولات غذایی و آشامیدنی افزایش یافته است. از این رو محصولات بدون شکر، بدون گلوتن، بدون لاکتوز و با کالری کمتر بیشتر مورد توجه مردم قرار می گیرد. شرکت های تولید کننده نیز با علم به این موضوع تمرکز خود را بر تولید غذاهای سالم افزایش داده و ویژگی های بارز محصولات خود در این حوزه را محور تبلیغات خود قرار می دهند.

۲- نوشیدنی های کاربردی (Functional beverage):

منظور از نوشیدنی های کاربردی، نوشیدنی هایی است که بدون شکر و کربن و سرشار از ویتامین، مواد معدنی، آمینو اسید، میوه و سبزیجات تازه و انرژی باشند. این نوشیدنی های غیر الکی بوده و در برخی مواقع می تواند به عنوان یک وعده غذایی مورد استفاده قرار گیرد. از این رو در کنار سلامتی، راحتی استفاده از آن ها نیز مورد توجه مصرف کنندگان قرار دارد.

۳- محصولات غذایی راحت مصرف (Convenience Food Products):

این غذاها به دلیل آن که اکثر فرآیند های پخت را قبلا طی کرده اند، مدت زمان و تلاش اندکی برای آماده شدن نیاز دارند. زندگی شهرنشینی و مشغله های آن سبب شده است تا گرایش مردم به مصرف غذاهای راحت مصرف افزایش یابد. این دسته از غذاها با علایمی نظیر Ready to eat (RTE)، Ready to cook (RTC) و Ready to drink (RTD) شناخته می شوند.

۴- شفافیت زنجیره تامین (Supply Chain Transparency):

اگاهی سازی مصرف کننده از مواد اولیه و فرآیند های مورد استفاده برای تولید، از جمله روندهایی است که در صنایع غذایی و آشامیدنی رو به ظهور است. با توجه به وجود انواع مواد اولیه نظیر مواد تراریخته (اصلاح ژنتیکی شده) توجه و حساسیت مصرف کنندگان به مواد به کار رفته در محصولات غذایی و آشامیدنی افزایش یافته است. صنایع تولید کننده سعی دارند با ارائه اطلاعات دقیق از کلیه مواد اولیه و فرآیندهای تولیدی وفاداری مشتریان به برند خود را افزایش داده و یک مزیت رقابتی موثر در برابر رقبای خود ایجاد نمایند. دانش مصرف کننده نسبت به فرآیندهای تولید و توزیع به کار رفته در محصول تولیدی، قطعا عامل مهمی در تصمیم او به خرید است.

۵- بسته بندی خلاقانه (Innovative Packaging):

باور و راهبرد شرکت های مطرح غذایی و آشامیدنی آن است که “مشتریان آنچه را می بینند می خرند”. به عبارت دیگر ظاهر بسته بندی نظیر شکل، اندازه، رنگ و حتی بو عامل مهمی در انتخاب نهایی مصرف کننده است. از این رو بکارگیری خلاقیت و نوآوری و ایده های جدید در بسته بندی مواد غذایی و آشامیدنی رو به گسترش است تا هم مشتری را ترغیب به خرید بیشتر کنند و هم جابه جایی و نگهداری محصولات را ساده تر. سه عامل مهم در بسته بندی محصولات غذایی و آشامیدنی عبارتند از سادگی (simplicity)، سهولت جابه جایی (mobility) و دوستدار محیط زیست بودن (environment friendliness). توجه به این سه عامل می تواند نقش به سزایی در بازاریابی و فروش صنایع غذایی و آشامیدنی داشته باشد.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
 php shell indir hair transplant in turkey promosyon ajandacosmetic surgery turkey buttock augmentation turkey tempobetpaykasa buttock augmentation in turkey piramit takvimpromosyon usb bellek gastric sleeve turkeypromosyon pormopromosyon metal kalem promosyon usb bellek promosyon ürünleripiramit takvim