معرفی رشته فعالیت های صنعتی و معدنی

با توجه به تنوع و گستردگی فعالیت های اقتصادی تولیدی و تجاری، ارائه سیستم های جامع و فراگیر برای دسته بندی و طبقه بندی فعالیت های این حوزه ضروری است. یک دسته بندی جامع و فراگیر فرآیند ارائه آمار، اطلاعات و تحلیل ها را بسیار تسهیل می کند. رشته فعالیت های صنعتی در صنعت سنج مطابق با طبقه بندی بین المللی آیسیک (ISIC) دسته بندی شده و معرفی می گردند.

طبقه بندی آیسیک یکی از متداول ترین روش های دسته بندی رشته فعالیت های صنعتی و معدنی است. در این الگو رشته فعالیت های صنعتی بر اساس فرآیند ها و شباهت های روش تولید، دسته بندی شده اند. مطابق با ویرایش شماره ۴ آیسیک، رشته فعالیت های صنعتی و معدنی از کد ۱۰ تا ۳۳ به شرح زیر طبقه بندی می شوند.

۱۰- تولید محصولات غذایی

۱۱- تولید انواع آشامیدنی

۱۲- تولید محصولات توتون و تنباکو

۱۳- تولید منسوجات

۱۴- تولید پوشاک

۱۵- تولید چرم و فرآورده های وابسته

۱۶- تولید چوب و فرآورده های چوبی و چوب پنبه به جز مبلمان ـ تولید کالاها از حصیر و مواد حصیربافی

۱۷- تولید کاغذ و محصولات کاغذی

۱۸- انتشار و تکثیر تکثیر رسانه‌های ضبط شده

۱۹- تولید زغال کُک و فرآورده های حاصل از پالایش نفت

۲۰- تولید مواد و محصولات شیمیایی

۲۱- تولید داروها و محصولات دارویی شیمیایی و گیاهی

۲۲- تولید محصولات لاستیکی و پلاستیکی

۲۳- تولید سایر محصولات کانی (معدنی) غیر فلزی

۲۴- تولید فلزات اساسی (پایه)

۲۵- تولید محصولات فلزی ساخته شده به جز ماشین آلات و تجهیزات

۲۶- تولید محصولات رایانه ای، الکترونیکی و نوری

۲۷- تولید تجهیزات برقی

۲۸- تولید ماشین آلات و تجهیزات طبقه بندی نشده در جای دیگر

۲۹- تولید وسایل نقلیه‌ی موتوری، تریلر و نیم تریلر

۳۰- تولید سایر وسایل حمل و نقل

۳۱- تولید مبلمان

۳۲- تولید سایر مصنوعات

۳۳- تعمیر و نصب ماشین آلات و تجهیزات

این قسمت در برگیرنده فرآوری محصولات کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری به غذای انسان یا حیوان است، و در برگیرنده تولید فرآورده های واسطه ای گوناگونی است که به شکل مستقیم فرآورده غذایی نیستند. این فعالیت اغلب فرآورده های وابسته با ارزش بیشتر یا کمتر را تولید می کند ( مثل، پوست از کشتار حیوانات، یا کنجاله از تولید روغن).

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۱۰۱- فرآوری و نگهداری گوشت

۱۰۲- فرآوری و نگهداری ماهی، سخت پوستان و نرم تنان

۱۰۳- فرآوری و نگهداری میوه و سبزی

۱۰۴- تولید روغن ها و چربی های گیاهی و حیوانی

۱۰۵- تولید فرآورده های لبنی

۱۰۶- تولید فرآورده های آسیاب غلات (دانه های آسیاب شده)، نشاسته و فرآورده های نشاسته ای

۱۰۷- تولید سایر فرآورده های غذایی

۱۰۸- تولید غذای آماده حیوانات

این قسمت در برگیرنده تولید نوشیدنی ها، همچون نوشیدنی های بدون الکل و آب معدنی، تولید نوشیدنی های الکلی به خصوص با تخمیر، آبجو و شراب، و تولید نوشیدنی های الکلی تقطیر شده است. این قسمت در برگیرنده تولید آب میوه و سبزی ها (نگاه کنید به طبقه ۱۰۳۰ در تولید فرآورده های غذایی) تولید نوشیدنیهایی که اصل آن شیر است (نگاه کنید به طبقه ۱۰۵۰) و تولید فراورده های قهوه، چای و ماته (نگاه کنید به طبقه ۱۰۷۹) نیست.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۱۱۰- تولید انواع آشامیدنی

این قسمت در برگیرنده فرآوری یک فرآورده کشاورزی  (تنباکو)، به شکل مناسب برای مصرف نهایی است.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۱۲۰- تولید فرآورده های توتون و تنباکو

این گروه در برگیرنده تولید منسوجات، شامل عملیات آماده سازی، ریسندگی الیاف نساجی و بافندگی منسوجات است. این عمل می تواند با انواع گوناگونی از مواد خام، همچون ابریشم، پشم، سایر الیاف حیوانی، گیاهی یا دست ساز، کاغذ یا شیشه و غیره انجام شود.  این گروه در برگیرنده تکمیل منسوجات و البسه، یعنی سفیدشویی، رنگ رزی، آهارزنی و فعالیت های مشابه نیز هست.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۱۳۱- ریسندگی، بافندگی و تکمیل منسوجات

۱۳۹- تولید سایر منسوجات

این قسمت در برگیرنده همه فعالیت های خیاطی (آماده برای پوشیدن یا دوخته شده برای اندازه گیری) هر نوع لباس (مثلاً روپوش، لباس زیر مردانه، زنانه و بچه گانه، لباس کار، لباس گردش، لباس معمولی و غیره) و متعلقات آن با همه ماده ها ( مثلاً چرم، پارچه، پارچه های کشباف و قلاب باف شده و غیره) است. تفاوتی میان لباس بزرگسالان و کودکان، یا میان لباس امروزی و سنتی وجود ندارد. این بخش شامل صنعت خز (پوست و پوشاک خزدار) نیز هست.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۱۴۱- تولید پوشاک به جز پوشاک از پوست خزدار

۱۴۲- تولید کالاهای خزدار

۱۴۳- تولید پوشاک کش باف و قلاب بافی شده

این قسمت در برگیرنده پاک کردن و رنگ رزی خز و تبدیل پوست حیوانات به چرم با دباغی یا فرآوری و بافت چرم به فرآورده هایی برای مصرف نهایی است. این قسمت در برگیرنده تولید فرآورده های مشابه از مواد دیگر (چرم مصنوعی یا جایگزین های چرم)، همچون پاپوش لاستیکی، چمدان منسوج و غیره نیز هست. فرآورده های ساخته شده از جایگزین های چرم در این جا گنجانده شده اند، زیرا با شیوه هایی همانند ساختن فرآورده های چرمی (مثلاً چمدان) اغلب در یک واحد ساخته می شوند.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۱۵۱- دباغی و پرداخت چرم، تولید چمدان، کیف دستی، زین و یراق، پرداخت و رنگرزی خز

۱۵۲- تولید کفش و پاپوش

۱۴۳- تولید پوشاک کش باف و قلاب بافی شده

این قسمت در برگیرنده تولید فرآورده های چوب، همچون تخته، تخته چندلا، چوب روکش، جعبه های چوبی، کفپوش چوبی، چوب بست و ساختمان های چوبی پیش ساخته است. فرایندهای تولید شامل اره کردن، رنده کردن، شکل دهی، ورقه کردن و سرهم کردن فرآورده های چوبی است که از بریدن گرده بینه به قطعه های کوتاه یا الوار آغاز میشود که سپس میتوانند بیشتر بریده شوند یا با ماشین تراش یا سایر ابزار شکل دهی به شکل های گوناگون درآیند. الوار یا سایر چوب های تغییر شکل یافته ممکن است پس از آن رنده یا صاف شده و به شکل محصول نهایی سرهم شوند، همچون جعبه های چوبی  این قسمت به جز چوب بری بیشتر بر اساس فرآورده تولید شده مشخص، تقسیم بندی شده است. این قسمت در برگیرنده تولید مبلمان ( ۳۱۰۰)، یا نصب اتصالات چوبی و همانند آن (۴۳۳۰) نیست.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۱۶۱- اره کشی و رنده کردن چوب

۱۶۲- تولید فرآورده های چوب، چوب پنبه، حصیر و مواد حصیربافی (لیفی)

۱۴۳- تولید پوشاک کش باف و قلاب بافی شده

این قسمت در برگیرنده تولید خمیر کاغذ، کاغذ و فرآورده های تبدیل شده کاغذی است. تولید این فرآورده ها در یک جا آورده شده زیرا یک سری از محصولاتی را می سازند که به طور عمودی به هم مربوط هستند. در یک واحد، اغلب بیش از یک فعالیت انجام میشود. در اصل سه فعالیت وجود دارد: تولید خمیر کاغذ، مستلزم جدا کردن الیاف سلولزی از ناخالصی های دیگر چوب یا کاغذ باطله است. تولید کاغذ مستلزم نمدی کردن این الیاف به صورت ورق است. محصولات کاغذ تبدیل شده از کاغذ و مواد دیگر و با فن های گوناگون برش و شکل دهی، شامل فعالیت های روکش کردن و چندلایه کردن ساخته می شوند. کالاهای کاغذی ممکن است چاپ شده باشند (مانند کاغذ دیواری، کاغذ کادو و غیره) ولی چاپ اطلاعات نباید هدف اصلی باشد. تولید فله ای خمیر کاغذ، کاغذ و مقوا در طبقه ۱۷۰۱ گنجانده شده است، و بقیه طبقه ها در برگیرنده تولید کاغذ و فرآورده های کاغذ است که فرآوری بیش تری روی آنها انجام شده است.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۱۷۰- تولید کاغذ و فرآورده های کاغذی

این قسمت در برگیرنده چاپ فراورده هایی همچون روزنامه، کتاب، گاه نامه، فرم های تجاری، کارت تبریک و مواد دیگر، و فعالیتهای پشتیبانی همراه با آن، همچون صحافی، خدمات تولید زینک و تصویرسازی از داده ها است. فعالیتهای خدماتی که در این جا گنجانده شده اند بخشی جدایی ناپذیر از صنعت چاپ هستند و تقریباً همیشه فراوردهایی (مثل زینک چاپ، کتاب صحافی شده یا پرونده یا دیسک رایانه) که بخشی جدایی ناپذیر از صنعت چاپ است با این عملیات فراهم می شود. فرآیندهای استفاده شده در چاپ در برگیرنده روش های گوناگونی برای انتقال یک تصویر از زینک، صفحه یا پرونده ای رایانه ای به یک رسانه، همچون کاغذ، پلاستیک، فلز، منسوجات یا چوب هستند. رایج ترین این روش ها مستلزم انتقال تصویر از زینک یا صفحه به رسانه از راه چاپ لیتوگرافی، گراور (حکاکی)، اسکرین یا فلکسوگرافی است. اغلب از یک پرونده رایانه ای برای هدایت مستقیم مکانیسم چاپ استفاده می شود، تا تصویر یا تجهیزات الکتریسیته ساکن یا غیره ساخته شود (چاپ رقمی یا غیر ضربه ای). هر چند که چاپ و انتشار می تواند در یک واحد (برای نمونه روزنامه) انجام شود، کمتر پیش می آید که این فعالیت های یکتا در یک مکان انجام گیرند. این قسمت در برگیرنده تکثیر رسانه های ضبط شده (همچون لوح فشرده CD، نوار تصویری، نرم افزار ضبط شده روی دیسک یا نوار و غیره نیز هست.  این قسمت در برگیرنده فعالیت های انتشار نیست ( نگاه کنید به بخش J از طبقه بندی آیسیک).

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۱۸۱- چاپ و فعالیت های خدماتی وابسته به چاپ

۱۸۲- تکثیر رسانه ای ضبط شده

این قسمت در برگیرنده تغییر شکل نفت خام و زغال سنگ به فراورده های قابل استفاده است. فرآیند اصلی، پالایش نفت است که شامل جداسازی نفت خام به فرآورده های سازنده از طریق فن هایی همچون شکستن و تقطیر است. این قسمت در برگیرنده تولید فرآورده های اختصاصی (مانند کک، بوتان، پروپان، بنزین، نفت سفید، گازوئیل و غیره) و همچنین خدمات فراوری (مانند پالایش سفارشی) نیز می شود. این قسمت در برگیرنده تولید گازهایی همچون اتان، پروپان و بوتان به عنوان فرآورده های پالایشگاه های نفت نیز است.

 تولید این گازها در واحدهای دیگر ( ۲۰۱۱)، تولید گازهای صنعتی ( ۲۰۱۱)، استخراج گاز طبیعی (متان، اتان، بوتان یا پروپان) (۰۶۰۰) و تولید گاز سوخت، به جز گازهای نفتی (مثلاً گاز زغال سنگ، گاز آب، گاز تولیدی، گاز کارخانه) (۳۵۴۲۰) در این جا گنجانده نشده است. تولید فرآورده های پتروشیمی از نفت پالایش شده در قسمت ۲۰ طبقه بندی شده است.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۱۹۱- تولید فرآورده های کوره کک پزی

۱۹۲- تولید فرآورده های پالایش شده نفت

این قسمت در برگیرنده تغییر شکل مواد خام آلی و غیر آلی با فرایندی شیمیایی و در نهایت تولید فراورده های شیمیایی است. این قسمت تولید مواد شیمیایی اساسی را که اولین گروه صنعتی را تشکیل می دهند، از تولید فرآورده های میانی و نهایی که از فرآوری بیشتر مواد شیمیایی اساسی تولید می شوند و بقیه طبقه های این رشته فعالیت صنعتی را میسازند، متمایز می کند.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۲۰۱- تولید مواد شیمیایی اساسی، کودها و ترکیبات نیتروژن، پلاستیک و لاستیک در شکل های نخستین

۲۰۲- تولید سایر فرآورده های شیمیایی

۲۰۳- تولید الیافت مصنوعی

این قسمت در برگیرنده تولید فرآورده های دارویی پایه و ترکیبات دارویی است. همچنین شامل تولید فراورده های شیمیایی و گیاهی پزشکی نیز می باشد.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۲۱۰- تولید داروها، فرآورده های دارویی شیمیایی و گیاهی

۲۰۲- تولید سایر فرآورده های شیمیایی

۲۰۳- تولید الیافت مصنوعی

این قسمت در برگیرنده تولید فرآورده های لاستیک و پلاستیک است. ویژگی این قسمت، مواد خام استفاده شده در فرآیند تولید است. با این حال به معنی تولید همه فرآورده های ساخته شده از این مواد نیست.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۲۲۱- تولید فرآورده های لاستیکی

۲۲۲- تولید فرآورد های پلاستیکی

این قسمت در برگیرنده فعالیت های تولید مربوط به یک ماده با منشأ معدنی است. این قسمت در برگیرنده تولید شیشه و فرآورده های شیشه (مانند شیشه تخت، شیشه توخالی، الیاف شیشه، ابزار فنی شیشه ای و غیره)، فرآورده های سرامیک، کاشی و فرآورده های خاک رس پخته و سیمان و گچ، از مواد خام تا کالاهای نهایی است. تولید سنگ شکل داده و پرداخت شده و سایر فرآورده های معدنی نیز در این قسمت گنجانده شده است.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۲۳۱- تولید شیشه و فرآورده های شیشه

۲۲۲- تولید فرآورده های معدنی غیرفلزی طبقه بندی نشده در جای دیگر

این قسمت در برگیرنده فعالیت های ذوب و یا تصفیه فلزهای آهنی و غیر آهنی از کانه، شمش یا ضایعات با استفاده از الکترومتالورژی و سایر فن های فرآوری متالورژی است. این قسمت در برگیرنده تولید آلیاژها و ابرآلیاژهای فلز با وارد کردن عنصرهای شیمیایی دیگر به فلزات خالص نیز هست. بازده ذوب و تصفیه، که معمولاً به شکل شمش است، در عملیات نوردکاری، کشش و حدیده کاری استفاده می شود تا فرآورده هایی همچون صفحه، ورقه، نوار، میله، مفتول، سیم، تیوب، لوله و پروفیل توخالی ساخته شود و یا در شکل ذوب شده برای ساختن قطعات ریختگی و سایر فرآورده های فلزی پایه استفاده می شود.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۲۴۱- تولید آهن و فولاد پایه

۲۴۲- تولید فلزات پایه گران بها و سایر فلزات غیرآهنی

۲۴۳- ریخته گری فلزات

این قسمت در برگیرنده تولید محصولات فلزی “خالص” (مانند قطعه، محفظه و سازه)، معمولاً با کارکرد ساکن و بدون حرکت (بر خلاف قسمت های ۲۶ تا ۳۰) است، که گاهی در واحدهای پیچیده تر که با قطعات متحرک کار می کنند استفاده می شود (مگر این که واحدها کاملاً برقی، الکترونیکی یا نوری باشند). تولید سلاح و مهمات نیز در این قسمت گنجانده شده است. این قسمت در برگیرنده فعالیت های تعمیر و نگهداری تخصصی (نگاه کنید به گروه ۳۳۱) و نصب تخصصی کالاهای ساخته شده در این قسمت در ساختمان ها، از قبیل دیگ های بخار حرارت مرکزی (نگاه کنید به ۴۳۲۲) نیست.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۲۵۱- تولید محصولات فلزی سازه ای، منبع، مخزن آب و مولدهای (دیگ) بخار

۲۵۲- تولید اسلحه و مهمات

۲۵۹- تولید سایر محصولات فلزی ساخته شده؛ فعالیت های خدماتی فلزکاری

این قسمت در برگیرنده تولید رایانه، تجهیزات جانبی رایانه، تجهیزات ارتباطی و محصولات الکترونیکی مشابه و همچنین تولید اجزای این محصولات است. فرآیندهای تولید این قسمت با طراحی و استفاده از مدارهای مجتمع و به کارگیری فناوری های ظریف سازی بسیار تخصصی مشخص می شوند. این قسمت شامل تولید وسایل مصرفی الکترونیکی، تجهیزات اندازه گیری، آزمایش، راهبری و کنترل، تجهیزات پرتودهی، الکتروپزشکی و الکترودرمانی، تجهیزات و وسایل نوری (اپتیکی) و تولید رسانه های مغناطیسی و نوری نیز می شود.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۲۶۱- تولید تخته مدار و قطعه های الکترونیکی

۲۶۲- تولید رایانه و تجهیزات جانبی

۲۶۳- تولید تجهیزات مخابراتی

۲۶۴- تولید کالاهای مصرفی الکترونیکی

۲۶۵- تولید تجهیزات اندازه گیری، آزمون، راهبری و کنترل و انواع ساعت

۲۶۶- تولید تجهیزات پرتودهی، الکتروپزشکی و الکترودرمانی

۲۶۷- تولید ابزار اپتیکی و تجهیزات عکاسی

۲۶۸- تولید رسانه های نوری و مغناطیسی

این قسمت در برگیرنده تولید محصولاتی است که نیروی برق را تولید، توزیع و استفاده می کنند.  تولید روشنایی برقی، تجهیزات سیگنال دهی و وسایل برقی خانگی نیز در این جا گنجانده شده است. این قسمت در برگیرنده تولید محصولات الکترونیکی نیست ( نگاه کنید به قسمت ۲۶).

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۲۷۱- تولید موتور برقی، دینام، ترانسفورماتور و دستگاه های توزیع و کنترل برق

۲۷۲- تولید باتری و انباره

۲۷۳- تولید سیم و دستگاه های سیم کشی

۲۷۴- تولید تجهیزات روشنایی برقی

۲۷۵- تولید وسایل برقی خانگی

۲۷۹- تولید سایر تجهیزات برقی

این قسمت در برگیرنده تولید ماشین آلات و تجهیزاتی است که به شکل مکانیکی یا حرارتی به طور مستقل روی مواد عملیات انجام میدهند (مانند جابه جایی، اسپری کردن، وزن کردن یا بسته بندی کردن). این بخش در برگیرنده اجزای مکانیکی ماشین آلات که نیرو را تولید و اعمال می کنند نیز می شود. ماشین آلات این بخش شامل تولید دستگاه های ثابت و سیار و دستی است، صرف نظر از این که برای استفاده صنعتی، ساختمانی و راهسازی، کشاورزی یا خانگی طراحی شده باشند. تولید تجهیزات ویژه برای جابه جایی مسافر یا بار در محدوده های مجاز نیز در این قسمت جای میگیرد.

این قسمت میان تولید ماشین آلات با کاربرد خاص، یعنی ماشین آلات ویژه استفاده در یک رشته فعالیت ISIC یا خوشه کوچکی از رشته فعالیتهای ISIC و ماشین آلات با کاربرد عام، یعنی ماشین آلاتی که در رشته فعالیتهای گوناگون ISIC استفاده می شوند، تمایز قایل می شود. این قسمت همچنین در برگیرنده تولید سایر ماشین آلات با کاربرد خاص است که در جای دیگر این طبقه بندی گنجانده نشده اند، صرف نظر از این که در یک فرآیند تولید استفاده شوند یا نشوند (مانند تجهیزات پارکهای تفریحی، تجهیزات خودکار خط بولینگ و غیره.

این قسمت در برگیرنده تولید محصولات فلزی با کاربرد عام ( قسمت ۲۵)، دستگاههای کنترل وابسته، تجهیزات رایانه، تجهیزات اندازه گیری و آزمایش، دستگاههای توزیع و کنترل برق (قسمت های ۲۶ و ۲۷) و وسایل نقلیه با کاربرد عام ( قسمتهای ۲۹ و ۳۰) نیست.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۲۸۱- تولید ماشین آلات با کاربرد عام

۲۸۲- تولید ماشین آلات با کاربرد خاص

۲۷۳- تولید سیم و دستگاه های سیم کشی

این قسمت در برگیرنده تولید وسایل نقلیه موتوری برای جابه جایی مسافر یا بار است. تولید قطعات و لوازم گوناگون و همچنین تولید تریلر و نیمه تریلر نیز در اینجا گنجانده شده است. تعمیر و نگهداری خودروهای تولید شده در این قسمت در طبقه ۴۵۲۰ طبقه بندی می شود (به عنوان رشته فعالیت صنعتی به حساب نمی آید).

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۲۹۱- تولید وسایل نقلیه موتوری

۲۹۲- تولید بدنه (اتاق) وسایل نقلیه موتوری، تولید تریلر و نیمه تریلر

۲۹۳- تولید قطعات و لوازم الحاقی وسایل نقلیه موتوری

این قسمت در برگیرنده تولید تجهیزات حمل و نقل مانند کشتی سازی و تولید قایق، تولید تِرن های ریلی و لوکوموتیو، هواپیما و فضاپیما و تولید قطعات آن ها است.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۳۰۱- تولید کشتی و قایق

۳۰۲- تولید لوکوموتیوهای راه آهن و وسایل نقلیه ریلی

۳۰۳- تولید هواپیما و فضاپیما و ماشین آلات وابسته

۳۰۴- تولید وسایل نقلیه جنگی

۳۰۹- تولید سایر وسایل حمل و نقل طبقه بندی نشده در جای دیگر

این قسمت در برگیرنده تولید مبلمان و محصولات مربوطه از هر نوع ماده به جز سنگ، بتون و سرامیک است. فرآیندهای به کار رفته در تولید مبلمان شامل روش های استاندارد شکل دهی مواد و نصب اجزا، برش، قالب گیری و ورقه کردن هستند. طراحی کالا، هم از نظر کیفیت کاربردی و زیبایی شناختی، جنبه مهمی از فرآیند تولید این قسمت است. برخی فرآیندهای استفاده شده در تولید مبلمان همانند فرآیندهای به کار رفته در بخش های دیگر تولیدی هستند. برای نمونه، برش و نصب در تولید خرپاهای چوبی نیز استفاده می شود که در قسمت ۱۶ (تولید چوب و فرآورده های چوبی) طبقه بندی شده است، اما فرآیندهای چندگانه تولید مبلمان چوبی از تولید فرآورده های چوب متمایز است. به همین ترتیب، تولید مبلمان فلزی از روش هایی استفاده می کند که در تولید محصولات نورد شده که در قسمت ۲۵ (تولید محصولات ساخته شده فلزی) طبقه بندی شده اند نیز به کار می رود. فرآیند قالب ریزی مبلمان پلاستیکی همانند قالب ریزی سایر فرآورده های پلاستیک است، اما تولید مبلمان پلاستیکی فعالیتی تخصصی در این قسمت است.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۳۱۰- تولید مبلمان

این قسمت در برگیرنده تولید کالاهای گوناگونی است که در بخش های دیگر طبقه بندی صنعت گنجانده نشده اند. از آن جا که این قسمت شامل موارد باقیمانده است، فرایندهای تولید، مواد درونداد و کاربرد کالاهای تولید شده ممکن است بسیار متفاوت باشد و معیارهای معمول برای گروه بندی طبقه ها به قسمت ها در این جا اعمال نشده نباشد.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۳۲۱- تولید جواهرات، جواهرات بدلی و کالاهای وابسته

۳۲۲- تولید آلات موسیقی

۳۲۳- تولید کالاهای ورزشی

۳۲۴- تولید وسایل بازی و اسباب بازی

۳۲۵- تولید ملزومات و وسایل پزشکی و دندان پزشکی

۳۲۹- سایر تولیدات صنعتی طبقه بندی نشده در جای دیگر

این قسمت در برگیرنده تعمیر تخصصی کالاهای تولید شده در بخش تولید (صنعت) با هدف بازسازی ماشین آلات، تجهیزات و سایر محصولات است، به نحوی که قابل کار کردن مجدد باشند. نگهداری (سرویس) کلی یا روزمره این قبیل محصولات برای اطمینان از کارکرد مؤثر و پیشگیری از خرابی و تعمیر غیر ضروری نیز در این جا گنجانده شده است. این قسمت تنها در برگیرنده فعالیت های تعمیر و نگهداری تخصصی است که میزان چشم گیری از تعمیرات نیز توسط سازندگان ماشین آلات، تجهیزات و کالاها انجام می شود. در این صورت طبقه بندی واحدهای مشغول به فعالیت های تعمیر و نگهداری بنا به اصل ارزش افزوده انجام می شود، که اغلب این فعالیت های ترکیبی به تولید کالا نسبت داده می شود. همین اصل برای ترکیب فروش و تعمیر نیز به کار برده می شود.

بازسازی و تولید مجدد ماشین آلات و تجهیزات یک فعالیت تولید شمرده شده و در قسمتهای دیگر این بخش گنجانده می گردد (این قسمت شامل نصب تخصصی ماشین آلات نیز می شود). تعمیر و نگهداری کالاهایی که به عنوان کالای سرمایه ای و کالای مصرفی به کار می روند، معمولاً به عنوان تعمیر و نگهداری کالاهای خانگی (مانند تعمیر مبلمان دفتری و خانگی، نگاه کنید به ۹۵۲۴ ) طبقه بندی می شود. همچنین نصب تجهیزاتی که بخش اصلی ساختمان یا سازه های مشابه را تشکیل می دهند، مانند سیم کشی برق، نصب پله برقی یا نصب سیستم تهویه هوا، در بخش ساختمان و نه در صنعت طبقه بندی می شود. این قسمت در برگیرنده تمیز کردن ماشین آلات صنعتی (نگاه کنید به طبقه ۸۱۲۹) و تعمیر و نگهداری رایانه، تجهیزات مخابراتی و کالاهای خانگی (نگاه کنید به قسمت ۹۵) نیز نیست.

زیرگروه های سه رقمی این رشته فعالیت عبارتند از:

۳۲۱- تعمیر محصولات فلزی ساخته شده، ماشین آلات و تجهیزات

۳۳۲- نصب ماشین آلات و تجهیزات صنعتی

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
 php shell indir hair transplant in turkey promosyon ajandacosmetic surgery turkey buttock augmentation turkey tempobetpaykasa buttock augmentation in turkey piramit takvimpromosyon usb bellek gastric sleeve turkeypromosyon pormopromosyon metal kalem promosyon usb bellek promosyon ürünleripiramit takvim